Plastikowe butelki z wodą.

Plastikowe butelki z wodą mineralną, jak przekonują reklamodawcy to same korzyści. Zawarte w nich składniki mineralne wpływają dobrze na nasze zdrowie i samopoczucie. Otwierając wodę, wiesz, że robisz coś pożytecznego dla swojego ciała. Odpowiednie nawodnienie jest bardzo istotnym elementem naszej codziennej diety.

Niedawne badania niemieckich naukowców publikowane na łamach czasopisma PLOS ONE wskazują jednak, że butelki z wodą zawierają ponad 24000 różnych chemikaliów. Związki zawarte w wodzie to substancje chemiczne, które szkodliwie działają na naszą gospodarkę hormonalną. Wykryte tam maleiniany i fumarany są wykorzystywane do wytwarzania plastikowych żywic. Jak nietrudno się domyślić substancje te są używane do produkcji butelek na wodę. 

W badaniu tym niemieccy naukowcy przeprowadzili test osiemnastu najbardziej popularnych wód z całego świata. Zauważyli oni, że wody zamknięte w plastikowych butelkach reagują z receptorami estrogenów i androgenów w organizmie. Problem natomiast nie pojawiał się w przypadku wody dostępnej “z kranu”.

Jak podaje organizacja EWG, jest pięć powodów dla których powinieneś zastanowić się nad zmianą przystosowań i pomyśleć nad piciem wody z kranu. 

Powody te są następujące:

  • Koszt – płacisz około 2000 razy więcej za plastikowe butelki z wodą
  • Jakość – powyższy tekst przedstawia zdrowotne reperkusje wody butelkowanej. Warto wiedzieć, iż dodatkowo Twoje lokalne zakłady wodociągowe są zobowiązane do corocznego testowania pod kątem zanieczyszczeń wody. A następnie do ujawniania wyników opinii publicznej, przemysł wody butelkowanej może ukryć wyniki testów.  
  • Sama butelka – sama produkcja butelki wytwarza ponad 80 szkodliwych substancji, które następnie mogą przedostać się do wody
  • Śmieci – statystyki EPA pokazują, że mniej niż 32% plastikowych butelek i słoików PET zostało poddanych recyklingowi w 2014 r.  W rzeczywistości każdego roku do naszych oceanów trafia do 20 milionów ton plastiku, a niektóre gromadzą się w ogromnych, swobodnie pływających wysypiskach, takich jak Pacific Garbage Patch.
  • Energia – organizacja Pacific Institute przeprowadziła badania, w których wykazała, że do produkcji butelkowanej wody wykorzystuje się 2000x więcej energii niż do takiej wody “z kranu”.

Alternatywą może być butelka na wodę wielokrotnego użytku – polecamy butelki z nietoksycznego szkła albo stali nierdzewnej. Wielu producentów takich butelek pokrywa je gumową osłoną w celu zabezpieczenia ich przed potłuczeniem.

Zapraszamy również do przeczytania naszego artykułu o tym, że grozi nam brak wody w przyszłości.

Autor:Ekorodzinni

0 0 vote
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x