Święta, święta i po świętach.

Świąteczna choinka to odwieczny styczniowy problem. Co z nią zrobić? Wynieść ją ukradkiem na śmietnik, przerzucić przez płot do sąsiadów, wywieźć do lasu, spalić w piecu, przesadzić do ogrodu? Jakiej opcji byśmy nie wybrali wiąże się ona ze stosami kłujących i irytujących niejedną Panią domu, wbijających się we wszystko, igiełek.

Jeszcze nie tak dawno to zielone drzewko cieszyło Twoje oko pięknym, mieniącym się barwnie przybraniem i zachwycało zapachem lasu. Teraz stała się już tylko koszmarem związanym z ciągłym zamiataniem igliwia.

Ale co się dziwić? Jak długo można stać i błyszczeć jeśli zostało się ściętym i wstawionym w zupełnie odmienny klimat?

Nie zostało nam więc nic innego, jak tylko rozebrać naszą zieloną Pannę i pozbyć się sypiącego i kłującego problemu.

choinka w lesie

Tylko co, gdzie i jak to zrobić?

Oczywiście zacznijmy od małego, ekologicznego wyjaśnienia.

Wiele osób na pewno zapyta, albo pomyśli, że posiadanie żywej choinki nie jest ekologiczne, ponieważ związane jest ze ścinaniem drzew, a My jako portal ekologiczny powinniśmy przecież chronić drzewa i lasy.

Niestety, jest to trochę mylne podejście do sprawy. Dlaczego?

Po pierwsze:

Żywa choinka, przede wszystkim jest bardziej ekologiczna niż sztuczna, ponieważ powstaje naturalnie. Nie trzeba jej produkować i wykorzystywać innych zasobów, głównie energetycznych.

Po drugie i bardzo ważne:

Możesz ją zutylizować w ekologiczny sposób, nie wykorzystując do tego ani grama energii (oprócz siły swoich mięśni i dobrych chęci). Sztuczna choinka nawet jeśli służy Ci latami jednak w końcu się zużyje i wyląduje na śmietniku. Nic przecież nie jest wieczne. Nawet precyzyjnie sklejone polietylenowe lub PVC – kiczowate igiełki. Z pozbyciem się takiej choinki wiążą się dwa sposoby. Albo śmietnik i spalarnia śmieci z dużym kłębem szkodliwego dla przyrody dymu, albo minimum 500 lat rozkładania się w Ziemi. Nie wiem co gorsze!

Po trzecie:

Plantacje choinek czy szkółki leśne są zakładane najczęściej na gruntach użytkowanych przejściowo np. pod liniami wysokiego napięcia lub na gruncie rolnym, jak również z cięć/wycinek pielęgnacyjnych w tzw. młodnikach (w takich przypadkach drzewka wycina się do sprzedaży świątecznej aby inne starsze drzewa mogły mieć więcej miejsca na silny wzrost i rozwój).

Dodatkowo takie plantacje i szkółki to  po prostu więcej tlenu i czyste powietrze. Pamiętajmy, że młode drzewka produkują o wiele więcej tlenu niż drzewa stare i wyrośnięte.

pole choinek

Aby nie być gołosłownym dla potwierdzenia Naszych też odsyłamy do cytatu Pana Wojciecha Bobka (pracownik dydaktyczno-naukowy w Instytucie Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej, specjalizuje się w dendrologii, ma tytuł European Tree Technican, czyli specjalisty doradcy ws. drzew i krzewów):

“[] tak jak wszystkie żywe istoty, również drzewa mają swoją żywotność. Stare drzewa z czasem produkują coraz mniej tlenu, trwają dając coraz mniej od siebie otoczeniu. Dlatego ważne jest aby sadzić jak najwięcej drzew młodych. – Z drzewostanem jest tak trochę jak z ZUS-em. Co się stanie gdy zabraknie młodych i zostaną tylko stare drzewa? Będziemy tylko słyszeć o kornikach i innych szkodnikach. To tak jak w życiu. Co by się stało gdybyśmy nagle oddziały neonatologiczne zamienili, zastąpili geriatrią? Tak samo jest w przyrodzie. Jest ona piękna, ale też czasami okrutna […]

Wojciech Bobek
pole choinek

Nie martw się zatem, że co roku ulegasz tradycji świątecznej i kupujesz żywe drzewko. Takie drzewko sadzone specjalnie na grudzień dało naszej przyrodzie wiele tlenu, a Ty utylizując je w ekologiczny sposób dodatkowo możesz tej przyrodzie pomóc. Jak to zrobić?

Już wszystko wyjaśniamy.

1. Kompostowanie choinki.

Kompostowanie nie jest związane jedynie z wielkimi ogrodami i działkami. Kompostować można również nie tylko posiadając balkon czy mały przydomowy/przyblokowy ogródek. Piszę nie tylko, ponieważ kompostować można również w domu. W asortymencie wielu sklepów znajdziesz nie tylko kompostowniki ogrodowe i balkonowe, ale także kompostowniki domowe. W wyniku takiego kompostowania mamy żyzną ziemię do ziół, kwiatów i owocowych krzewów lub drzewek. Choinka kompostowana w całości lub warstwami da nam zakwaszoną ziemię idealną pod wszelkiego rodzaju rośliny wrzosowe, różaneczniki, azalie, a także krzaki borówki amerykańskiej i żurawiny.

2. Ściółka

Jeśli nie chcesz lub nie możesz kompostować, możesz kawałki gałązek choinki wykorzystać jako ściółka dla wielu kwiatów i roślin. Takie kawałki igliwia również zakwasi ziemię w doniczce i dobrze zrobi Twoim roślinom.

3. Oddaj swojej Gminie

Tak, tak, wiele Gmin organizuje akcje zbierania choinek. Sprawdź na stronie lub zadzwoń do oddziału ochrony środowiska w swoim mieście i zapytaj czy taka akcja zbierania choinek jest organizowana.

4. Wywieź choinkę do lasu, na pole lub na swój ogródek.

Wiele osób pewnie się zaraz zbulwersuje co tu piszemy. Jak to wywieźć i porzucić drzewko. Przecież to zaśmiecanie otoczenia. Jednak zaskoczę Cię. Taki wywóz choinek, a jesienią również sterty liści to wspaniałe schronienie dla wielu zwierzątek. Głównie chodzi mi tu o parki i ich małych mieszkańców. Liście i drzewa próchnieją, rozkładają się, a to idealne schronienie, a także pokarm dla różnego rodzaju grzybów, robaczków, żab, jeży i innych małych stworzeń, które dla naszego ekosystemu i przyrody są bardzo ważne.

5. Ekopaliwo.

Wpisz w internecie hasło „gdzie oddać choinkę plus nazwę swojego miasta”. Jest wiele grup, Gmin i innych organizacji które zbierają poświąteczne drzewka, które np. przetwarzają na ekopaliwo.

6. Ocieplenie lub wiatrochron.

Mój tata odkąd pamiętam ochraniał rośliny np. róże czy rabaty. Często tył domku działkowego również osłaniał przed wiatrem gałęziami sosny lub świerku. Pojedynczymi gałązkami możecie wypleść dach karmnika dla ptaków, aby w mroźne zimy miały ciepłe schronienie. Taki sposób ocieplenia znany jest już od dawna.

7. Własny węgiel drzewny na grilla.

Ten temat bardzo mnie zainteresował gdy niedawno się z nim zetknęłam. Sami chyba spróbujemy taki węgiel wyprodukować i na pewno o tym napiszemy. Wiele ciekawych informacji na  ten temat możecie znaleźć tutaj: http://www.wedzarnianadzialce.pl/wegiel-drzewny.html.

8. Zadzwoń do zoo.

W Zoo wiele zwierząt jak np. kózki lub dziki uwielbiają obgryzać choinkowe igliwie. Dodatkowo już pisałam wyżej, że takie świerkowe gałęzie to wspaniałe schronienie dla wielu zwierzątek. Warto więc odwiedzić pobliskie zoo lub popytać o gospodarza w lokalnej agro – turystyce.

9. Opał.

Drzewo choinkowe do palenia w piecu nie nadaje się od razu. Aby je spalić w kominku bez szkody dla przyrody musi być odleżane i wyschnięte. Ale, jeśli masz gdzie taką choinkę leżakować, albo znasz kogoś kto pali w piecu i sezonuje drewno na pewno się ucieszy z darmowego drewna.

10. Nietypowy poczęstunek.

Igliwie choinki można spożytkować w kuchni. Zaparzyć z niej herbatę, zalać gałązkę oliwą – taka oliwa idealnie wzbogaca smak pieczonego lub grillowanego mięsa. Napar z igliwia dobrze wpływa na nasz organizm od wewnątrz, ale również na skórę naszego ciała. Wiele informacji na temat zdrowotnych właściwości tych kłujących igiełek znajdziecie bez problemu w Internecie.

igły choinkowe

Więcej sposobów na ekologiczną utylizację poświątecznego drzewka nie znam. Jeśli Ty znasz – napisz! Podziel się z nami swoimi pomysłami i praktykami!

Autor:Ekorodzinni

5 1 vote
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x