Jak warzywa powietrze oczyszczały.

Myśląc o uprawie przydomowego ogródka warzywnego lub działki pojawia się w głowie jeden obraz: zdrowa żywność. Korzyści jednak z uprawiania warzyw na własny rachunek jest znacznie więcej.

dziecko z rodzicami podlewa ogródek warzywny
Własny “warzywniak” może być świetną okazją do wspólnego spędzania czasu.

Dlaczego warto posiadać ogródek warzywny?

Jak podają naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara uprawa warzyw ma nie tylko wpływ na nasze zdrowie, ale i na klimat. Według ich wyliczeń emisje gazów cieplarnianych można zmniejszyć o 2 kilogramy uprawiając warzywa na własną rękę. A czynniki są następujące:

  • Warzywa bezpośrednio spożywane “na miejscu”, nie muszą być transportowane przez wielkie zanieczyszczające klimat pojazdy
  • Kompostowanie zamiast wysyłania produktów na wysypisko śmieci

Naukowcy za przykład wzięli jedną lokalizację w Santa Barbara w Kalifornii. Obliczyli, że ogród o powierzchni 18,7 metra kwadratowego może dostarczyć aż połowę wszystkich warzyw spożywanych przez przeciętne gospodarstwo. Warto wiedzieć, że ich ocena wydajności opiera się na 5,72 kg warzyw na metr kwadratowy ogrodu rocznie. Przy wyższym plonie wynoszącym 11,44 kg ten sam ogród o powierzchni 18,7 metra kwadratowego mógłby dostarczyć 100% zapotrzebowania na warzywa.

„Jak dotąd żadne badanie nie oszacowało potencjalnego wkładu przydomowych ogrodów warzywnych w redukcję emisji gazów cieplarnianych” – piszą. „Ogrody domowe zostały zaniedbane w polityce żywnościowej i miejskiej w porównaniu z ogrodami społecznościowymi, chociaż prawdopodobnie często obejmują znacznie większy obszar”.

Piszą autorzy na łamach publikacji “Landscape and Urban Planning”.
ogródek warzywny uprawa ekologicznych warzyw

Uważaj na kompost!

Ważne jest aby ogrodnicy utrzymywali odpowiednie warunki wilgotności i powietrza w kompostowniku. W przeciwnym razie odpady te mogą generować metan i podtlenek azotu. Są to dwa silne gazy cieplarniane.

„To badanie pokazuje, że jeśli chodzi o wpływ na klimat, liczą się małe rzeczy. To, ile uwagi poświęcasz ogrodowi, ma znaczenie. To, jak wydajnie produkuje się i konsumuje warzywa, ma znaczenie”

mówi autor badania.

Kolejną zaletą ogródków przydomowych lub działek jest fakt, iż nie wymagają one znaczącego wkładu finansowego. Nie potrzebujesz wydawać pieniędzy na nowoczesne technologie czy infrastrukturę.

„Głównym wyzwaniem przy wdrażaniu na szeroką skalę jest motywowanie domowników i członków społeczności do tworzenia i utrzymywania ogrodów oraz do spożywania produkowanych przez nie warzyw”

Autorzy publikacji “Landscape and Urban Planning”.
uprawa ogródka warzywnego

Ok, ale nie wszyscy mają ogródek lub działkę.

Mamy i na to pomysł! Jeśli nie masz ogródka to z dużą dozą prawdopodobieństwa masz balkon. Dla wszystkich, którzy patrzą na świat z wysokości mamy ciekawy balkonowo – butelkowy ogródek. Rzućcie okiem:

Pomyślmy czy możemy pomóc naszej Planecie i jeśli mamy taką możliwość załóżmy przydomowy ogród warzywny albo uprawiajmy działki lub chociaż ścianki balkonowe. Zaprośmy najbliższych do pomocy, wspólnie dbając o lepszy klimat i nasze zdrowie.

Masz własny ogródek warzywny? Masz własne porady i pomysły na przydomowe ogródki? Pochwal się!

Źródło: https://www.treehugger.com/

Autor:Ekorodzinni

5 1 vote
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x