Nie wszystkim próbom zmiany swoich nawyków towarzyszy szeroki uśmiech. I to nie tylko z powodu kulinarnych wyrzeczeń. Niewłaściwe przyzwyczajenia żywieniowe często prowadzą do próchnicy.

Brzmi groźnie? Bez obaw. Wrogiem numer jeden próchnicy jest Aleksandra. Pasją Oli jest praca z dziećmi w gabinecie dentystycznym. Wie jak wielkie znaczenie ma pierwsze doświadczenia dziecka. Na pewno pomaga jej w tym entuzjazm i naturalna potrzeba pomocy.

Tę ostatnią wyraża nie tylko poprzez stomatologię, ale i na szereg innych sposobów. Jednym z nich była pomoc w walce z COVID-19 za co dostała odznaczenie honorowe za zasługi dla ochrony zdrowia od Ministra Zdrowia oraz Złoty Krzyż Zasługi od Prezydenta RP.

Drugim sposobem jest chęć zwiększania świadomości ludzi na tematy zdrowia w Internecie. Ola prowadzi Bloga – przewodnikstomatologiczny.pl , a także profile na Facebooku i Instagramie.

Ekorodzinni: Wspominasz, że zaczynasz stawiać swoje kroki w działalności Internetowej. Pragniesz uświadamiać ludzi w kwestii proekologicznego podejścia do tematu stomatologii. Co Cię skłoniło do tego by poświęcać swój wolny czas i dzielić się ciężko zdobytą wiedzą?

Aleksandra: Tak naprawdę od około 2 lat pisałam anonimowo na różne tematy stomatologiczne, dużo osób mnie zachęcało do założenia bloga. Uważam, że z powodu braku edukacji zdrowotnej w szkole, to my lekarze powinniśmy dbać o edukacje pacjentów i tworzyć dla nich rzetelne treści. Odkryłam, że w polskim Internecie nie ma prawie żadnych informacji na temat zastosowania produktów roślinnych i ekologicznych w stomatologii, natomiast za granicą ten temat cieszy się dużą popularnością.

Ekorodzinni: Zwróciłaś w naszej prywatnej rozmowie uwagę na fakt, iż nawet 80% antybiotyków przepisywanych przez stomatologów jest przepisywana zbyt rozrzutnie. Czy są jakieś alternatywy? Czy nasza odporność jest bezsensownie zmniejszana?

Aleksandra: Póki co tak właściwie nie mamy żadnych alternatyw, ale intensywnie ich poszukujemy. Obserwujemy coraz większą liczbę drobnoustrojów odpornych na popularnie stosowane leki i jest to dla nas bardzo poważne zagrożenie. Na jakiś czas zapomnieliśmy o tym, jaką siłę mają rośliny, ale w ciągu ostatnich kilku lat można zaobserwować zmiany w tym podejściu. Produkty roślinne mają bardzo duży potencjał, ale żeby stały się standardem w postępowaniu leczniczym, niezbędnych jest więcej bardziej szczegółów badań, przeprowadzanych na dużej próbie.

Ekorodzinni: Twierdzisz, że producenci produktów do higieny jamy ustnej nie mówią nam całej prawdy. Na co zatem zwracać uwagę przy zakupie tych środków?

Aleksandra: Myślę, że nie ma tego co ograniczać tylko do producentów środków do higieny jamy ustnej. Wszyscy producenci nieco wyolbrzymiają zalety swoich produktów, jedni mniej, drudzy bardziej. Z tego względu sami musimy być świadomymi konsumentami. Powiem szczerze, że nie umiem jednym zdaniem określić „na co uważać”. Tak naprawdę niemal każdy mój wpis zawiera jakieś wskazówki i porady w tej kwestii.

Ekorodzinni: Co w takim razie możemy stosować by sobie nie zaszkodzić?

Aleksandra: Ostatnio coraz popularniejszy staje się ruch przeciwników fluoru (jakkolwiek to brzmi 😀 ). Negatywne nastawienie względem niego, wynika najzwyczajniej z braku wiedzy odnośnie jego działania i stosowania. I to jest właśnie spory problem – w Internecie każdy może napisać co chce. Dlatego odpowiem w nieco inny sposób – jeśli nie chcesz sobie zaszkodzić, korzystaj z rzetelnych, naukowych źródeł, nie ufaj temu co producent pisze w opisie swojego produkty, bo to często nie ma nic wspólnego z prawdą.

Gdybym miała wymienić kilka produktów roślinnych mających fantastyczne właściwości wspierające zdrowie jamy ustnej to byłyby to granat, olejki eteryczne – olejek z drzewa herbacianego, tymol, mentol, a także ekstrakt z miswaka i rumianek.

Ekorodzinni: Czy jest coś czego szczególnie powinniśmy unikać w swojej diecie by lepiej zadbać o higienę jamy ustnej?

Aleksandra: Myślę, że na to pytanie zna odpowiedź każdy – cukier 😀 Bakterie próchnicotwórcze oraz wywołujące inne schorzenia jamy ustnej, żywią się cukrem. Gdybym miała wymienić jeden produkt, którego zdecydowanie unikać to byłyby to słodzone napoje gazowane.

Ekorodzinni: Jak prawidłowo i naturalnie dbać o zęby? Widzieliśmy np., wegańskie nici dentystyczne. Ba, można taką nić nawet przygotować samemu. Czy są jakieś alternatywy dla past w plastikowych opakowaniach i płynów do płukania?

Aleksandra: Powoli na rynku pojawia się coraz więcej tego typu produktów. W tym miejscu jednak chciałabym Was nieco uczulić na hasła „eco”, „wegańskie” i „wegetariańskie”. Niemal wszystkie dostępne na rynku produkty do higieny jamy ustnej są wegańskie. Niestety producenci wykorzystują obecną modę na ekologię i za samo słowo „eco” czy „vegan friendly” dają 2 razy wyższe ceny. Gdybym miała wymienić fajne firmy będące bardziej proekologicznymi, to są to firmy SPLAT, natureON, ecodenta i Himalaya.

Ekorodzinni: W dobie epidemii COVID-19 jako jedna z pierwszych w województwie śląskim zgłosiłaś się jako wolontariuszka. Pracowałaś w szpitalu w Knurowie gdzie pobierałaś wymazy do badań na obecność SARS-CoV-2. Jak to wspominasz?

Aleksandra: O Boże, to był naprawdę szalony czas. Na początku byłam bardzo zestresowana i martwiłam się całą sytuację, szczególnie tym jak się dalej rozwinie. Ale każdego dnia widziałam jak wielu ludziom pomagam, choćby udzielając niezbędne informacje i to mnie bardzo motywowało do pracy. Cieszę się, że tam byłam.

Ekorodzinni: Nie bałaś się o swoje zdrowie?

Aleksandra: Nie, nie bałam się. Zostałam przeszkolona, wiedziałam jak się zabezpieczać i miałam niezbędny do tego sprzęt.

Ekorodzinni: Przeczytaliśmy Twojego bloga i zauważyliśmy, że masz szerokie spektrum zainteresowań. Potrafisz łączyć pasje zawodowe i historię. Na koniec proszę powiedz czym myli zęby starożytni Egipcjanie?!

Aleksandra: To, że myli zęby to jeszcze nic, oni usuwali zęby ze zwłok i robili z tego coś w stylu protez czy implantów zębowych! A jako ciekawostkę dodam, że na ból zęba stosowali między innymi miód. Cóż… z jednej strony ma to uzasadnienie, miód działa odkażająco i mógł lekko łagodzić ból, ale z drugiej strony – dokarmiali w ten sposób bakterie próchnicotwórcze 😀 Ale trzeba przyznać, że stomatologia w Starożytnym Egipcie stała na naprawdę wysokim poziomie.

0 0 vote
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x